2012. február 3., péntek

Internet és kommunikáció ECDL FELADATOK


Az internet és kommunikáció (m7) vizsga menete a következő:

A 80 feladatlap közül ( ECDL példatár) kisorsolnak egyet. Miután megkaptad a géphez a belépési adatokat a kapott azonosítóval, jelszóval belépsz. 
A feladatlap két részre tagolódik.
A rész
Az A rész összesen 8 feladatpontból áll. A feladatlap első része tesztet tartalmaz(hat).
Az azt  követő feladatrészt a levelező programmal kell teljesíteni. A levelező program sok esetben az Outlook, de ez vizsgaközpontonként változhat, hogy mi van beregisztrálva. A levél elküldése 9 pontot ér!


B rész:
A B rész összesen 5 feladatot tartalmaz.
Az első 3 az interneten megkeresendő feladat , 4,5, és 5 pontosak.
A 4. és 5. kérdés általában a böngésző programmal kapcsolatos, illetve szakkifejezésekre kérdez rá, amelyekre szintén rá lehet keresni.

Miért nehezebb az M7-es modul, mint mondjuk a Word a Prezentáció, illetve az Operációs rendszer modulok? Számoljunk egy kicsit...
A legtöbb modulnál  32 az összpontszám. Ennek 75%-át kell teljesíteni ahhoz, hogy a vizsga sikeres legyen. Ez 24 pontot jelent, ez az alsó küszöb, maximum 8 pontot veszíthetünk tehát.
Az M7-es modulnál azontban van egy 9 pontos feladat...
Ha a levél pl.: nem megy el és nem kapjuk meg a 9 pontot sajnos az a bukással egyenlő.
Érdemes tehát figyelni erre az " apróságra" és óvintézkedéseket tenni. Mire gondolok?
Például az Outlookban be lehet állítani, hogy legyen a levelünkről egy biztonsági másolat, az Elküldött mappában.
A B rész 1-3. feladatai sem 1, vagy 1+1 pontosak, mint a Word a Prezentáció, illetve az Operációs rendszer modulok esetében. 

Összegezve tehát, ez a modul tűnik a legegyszerűbbnek, azonban a pontozási feltételek, miatt muszáj figyelned!
Sok sikert!



ECDL-FELADAT-MEGOLDÁSOK







2012. január 30., hétfő

ECDL- Operációs rendszerek -vegyes kérdések


Ezen az oldalon elsősorban a Windows 7 operációs rendszeren írjuk le a feladatok megoldásait. 

Az ablak részei

Amikor megnyitunk egy programot, fájlt vagy mappát akkor egy ablakban nyílik meg. Az operációs rendszer neve is az, hogy Windows (ablakok).


1. Ablak átméretezése



       Egérrel az Átméretező fül segítségével a megfelelő méretre állítom az ablakot    Vagy  
Az egérrel az ablak szegélyére mutatunk, az egér alakja vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan mutató kétirányú fekete nyíllá változik, ezzel jelezve az átméretezés lehetséges irányait. Ekkor a bal egérgomb nyomva tartása mellett a keretet megfelelő irányba húzzuk az egérrel.

Másik megoldás:
A START --> Súgó és támogatás--> a keresőmezőbe beírjuk az "ablak átméretezése" kulcsszavakat. Majd a nagyító ikonnal elindítjuk a keresést.
A találati ablakból az első találatot választjuk ki...

Ablak átméretezése

  1. A magasság módosításához mutasson az ablak alsó vagy felső keretére. Amikor a mutató egy függőleges kétirányú nyíllá Az ablak magasságának átméretezhetőségét jelző függőleges nyíl változik, kattintson a keretre, majd húzza azt felfelé vagy lefelé.
  2. A szélesség módosításához mutasson az ablak jobb vagy bal keretére. Amikor a mutató egy vízszintes kétirányú nyíllá Az ablak szélességének átméretezhetőségét jelző vízszintes nyíl változik, kattintson a keretre, majd húzza azt jobbra vagy balra.
  3. A szélesség és a magasság egyidejű módosításához mutasson az ablak bármelyik sarkára. Amikor a mutató egy átlós kétirányú nyíllá Az ablak szélességének és magasságának átméretezhetőségét jelző átlós nyíl változik, kattintson a keretre, majd húzza azt tetszőleges irányba.




2. Keresés vágólapra helyezése

A keresés vágólapra helyezése a Print Screen billentyű megnyomásával történik. Ezt a szövegszerkesztő, vagy a Paint programba is beilleszthetjük, a CTRL+V billenytű kombinációval. Érdemes úgy "fotózni" a keresést, hogy a feladatban megadott keresési feltételek jól látszanak magán a képen. Pl. ha azt mondja a feladatlap,  hogy állítsa a megtalált fájlokat nagyság szerint növekvő sorrendbe, akkor a méret oszlopa jól látható legyen. A többi oszlop megléte nem is lényeges, akár ki is iktathatjuk őket.



3. A fájl "csak olvashatóvá" tétele


Ha a fájl csak olvasható, akkor nyilván nem írható. Jobb gombbal kattintsunk az állományunkra, majd válasszuk a tulajdonságok parancsot. Itt jelöljük be az írásvédett jelölőnégyzetet.



4. Cserélhető adathordozó eszköz tartalmának törlése


Van egy másik arra vonatkozó kérdés, hogy miként jelenítjük meg a cserélhető adathordozó tartalmát, ez logikailag előrébb sorolandó, hisz ha már megjelenítettük csak ki kell törölnünk.
Windows 7 op rendszer esetén a számítógép alkalmazást, Xp-n pedig a sajátgépet megnyitjuk.
Pl..
START--> Számítógép alkalmazás megnyitása--> a bal oldali ablakban kattintással kiválasztjuk a kívánt adathordozó ikonját--> ezt követően jobb oldali ablakban láthatóvá válik az adathordozó tartalma.
Törlésnél:
Shift+ kurzormozgató nyilakkal, vagy Ctrl+A  billentyűkombinációval kijelölöm az adathordozó tartalmát-->Delete gomb megnyomásával törlöm azt.  (Esetleg jobb klikk/törlés parancs).







ECDL- A szövegszerkesztés alapjai


A legtöbb vizsgázó a Microsoft Office programokon vizsgázik, de természetesen- vizsgaközponttól függően -  lehetséges a legismertebb ingyenes Office programokon vizsgázni, szóba jöhet például az Open Office programcsomag.
A vizsga előtt érdemes tájékozódni, hogy a kiválasztott vizsgaközpont milyen szoftvereken vizsgáztat, mi van beregisztrálva. Ez vizsgaközpontonként változó lehet.

Igyekszem majd ezekről is írni, elsődlegesen azonban most a Ms Word programot tekintenénk át. Mielőtt hozzálátnánk a gyakorláshoz, pár dolgot érdemes leszögeznünk. Én jelenleg a Word 2007/2010-e verziókkal foglalkozom. Alapértelmezésben leírom a 2007-es program esetében a gyakorlat menetét, majd ha van különbség kitérek a 2010-es verzió sajátosságaira.
 A számítógép bekapcsolása után indítsuk el a szövegszerkesztőt:
Start gomb-->Minden program-->Microsoft Office-->Microsoft Office Word 2007

A programba lépve a régebbi verziókhoz képest érdekesség, hogy úgynevezett füleket láthatunk, a régebben használatos menüpontok helyett. Kattintsunk a kezdőlap fülre. Legelső lépésben kapcsoljuk be a Kezdőlap fülön a "minden látszik" gombot. Ez arra szolgál, hogy láthassuk az úgynevezett nem látható szerkesztési jeleket, amelyeknek később fontos szerepük  lesz a feladatok megoldásában. 



A bekezdés elrendezéseit a kezdőlap fülön, a bekezdés csoportban lehet beállítani. Egérrel kijelöljük az adott bekezdést, majd a megfelelő ikonra kattintunk. Balra a sorkizárt, vagy más néven sorkiegyenlített elrendezés látható. Ezt főleg újságokban láthatjuk, ilyenkor a szavak közé kis hézagokat illeszt a program, és " kiegyenlíti" a sorokat, hogy a szélek párhuzamosak legyenek.



 

Gépeljük be az előző postban közzétett feladatot. 




ECDL-FELADAT-MEGOLDÁSOK